Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Dieta bezglutenowa i bezlaktozowa

Szkodliwy gluten, niebezpieczna laktoza. Diety bezglutenowe cieszą się coraz większą popularnością. Zwabieni nowymi trendami dietetycznymi coraz częściej i chętniej usuwamy niektóre produkty z naszego menu. Najczęściej kończymy na diecie bezglutenowej i bezlaktozowej. Oba te składniki pokarmowe, tj. gluten i laktoza, zyskały w ostatnich latach złą sławę i są uznawane za szkodliwe. Nie tylko dietetycy, ale i lekarze słusznie coraz częściej spierają się na ten temat. Okazuje się, że rezygnacja ze zbóż i mleka nie zawsze jest dobra dla naszego organizmu. Połączenie obu diet, czyli bezglutenowej i bezlaktozowej, może być jeszcze bardziej szkodliwe. Zobacz, kiedy nie opłaca się przechodzić na dietę bezglutenową i bez nabiału.

Jeśli chodzi o diety, to jak w każdej innej dziedzinie życia, istnieją pewne trendy. Ostatnio promowane są diety bezglutenowe i bezlaktozowe. Do rezygnacji z glutenu i laktozy namawiają nie tylko dietetycy, ale także celebryci. Coraz więcej osób decyduje się na połączenie diety bezglutenowej z dietą bezlaktozową. Okazuje się jednak, że wyeliminowanie z menu produktów, które uważamy za szkodliwe, może być dla nas niekorzystne. Warto przejść na ten rodzaj diety tylko w niektórych przypadkach. Jeśli jesteśmy zdrowi i nie mamy alergii na gluten czy laktozę, to rezygnacja z nich nie przyniesie wymiernych korzyści.

Czym jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa eliminuje z menu wszystkie produkty zbożowe. Dzieje się tak dlatego, że gluten zawarty jest w ziarnach. Gluten to mieszanina białek, którą można znaleźć przede wszystkim w produktach zbożowych, ale nie tylko. Warto pamiętać, że jest on dodawany jako dodatek do wielu innych produktów spożywczych, takich jak kiełbasy, pasztety, mięso mielone, parówki, słodycze, piwo, nabiał. poczytaj wiecej

Dla wielu osób unikanie glutenu nie jest trendem w zdrowym odżywianiu, ale koniecznością. Białko to może być przyczyną wielu niespecyficznych problemów zdrowotnych. Dieta bezglutenowa jest koniecznością w przypadku celiakii, alergii na gluten, nadwrażliwości i choroby Duhringa. W innych przypadkach rezygnacja z glutenu nie jest koniecznością.

Osoby, które chcą dziś stosować dietę bezglutenową nie mają się czego obawiać. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele produktów, które nie zawierają białka zbożowego. Te nazywane są po prostu bezglutenowymi. Wiele sklepów tworzy specjalne kategorie z takimi produktami. Warto zauważyć, że ich ceny są zwykle wyższe niż standardowych produktów spożywczych, ale nie różnią się smakiem.

Czym jest dieta bezlaktozowa?

Laktoza jest składnikiem występującym w produktach mlecznych. Znajdziemy go więc w mleku, puszkach, np. kefirze czy mleku. Dieta bezlaktozowa jest metodą leczenia nadwrażliwości na ten składnik. Nietolerancja laktozy może występować zarówno u dzieci i niemowląt, jak i u osób dorosłych. Zmagają się z takimi objawami jak wzdęcia, gazy, uczucie nadmiernej pełności, rozstrój żołądka, ból brzucha i biegunka po spożyciu produktów zawierających laktozę. Objawy te utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego konieczna staje się zmiana nawyków żywieniowych.

Ograniczenie, a nawet całkowita rezygnacja z laktozy pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów.

Dieta bezlaktozowa może przybierać wiele form i zawsze powinna być dostosowana do rodzaju nietolerancji, na którą cierpisz. W przypadku hipolaktazji dieta nie jest ścisła i nie zmusza do całkowitej rezygnacji z laktozy. Pacjenci mogą spożywać produkty mleczne w indywidualnie tolerowanych ilościach. Ilość, jaką mogą spożyć, ustala się metodą prób i błędów. Zazwyczaj przy hipolaktazji w jednym posiłku można spożyć od 5 do 10 g laktozy. Osoby z alaktazją muszą z niego całkowicie zrezygnować, gdyż ich organizm nie toleruje pokarmów z cukrem mlecznym.

Podobnie jak w przypadku produktów bezglutenowych, na półkach sklepowych znajduje się dziś wiele kategorii produktów bez laktozy. Oznacza to, że przejście na dietę bez nabiału nie jest trudne. Jednak nie zawsze jest to dla nas korzystne. Całkowite wyeliminowanie nabiału oznacza, że w organizmie może zabraknąć białka i wapnia – ważnych składników, m.in. potrzebnych do budowy kości i zębów. Niedobory w diecie bezmlecznej mogą obejmować również witaminę D.

Dieta bezglutenowa i bez nabiału – czy działa?

Wyeliminowanie glutenu i laktozy to znaczne odchudzenie menu. Choć na rynku dostępnych jest wiele produktów bez tych dwóch składników, nie zastąpią one tych zdrowych. W wielu przypadkach rezygnacja z cukru zbożowego i mlecznego oznacza niedobór witamin i pierwiastków.

Dlatego lekarze i dietetycy przestrzegają przed przechodzeniem na dietę bezglutenową i bez nabiału bez wyraźnej potrzeby. Oczywiście to my zawsze decydujemy o tym, co jemy. Jeśli przekonają nas argumenty przeciwników glutenu i laktozy, możemy przejść do diet eliminacyjnych. Warto jednak robić to pod czujnym okiem dietetyka, który pomoże ustalić odpowiednie menu zastępcze, które dostarczy organizmowi wszystkich potrzebnych do funkcjonowania składników odżywczych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz