Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jaka będzie najważniejsza rola energetycznych świadectw

Od jakiegoś czasu nowe budynki posiadać muszą świadectwo energetyczne. Jest to dokument określający przybliżone roczne zużycie energii koniecznej do utrzymania komfortowej temperatury oraz właściwej wentylacji we wnętrzu. Znając koszty mediów dzięki temu można oszacować, jakie będą koszty obsługi obiektu w tym zakresie. Takie informacje to nic innego jak klasa energetyczna danego budynku. Porównując je wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Kraków. Ten dokument jest wymagany przy sprzedaży lub wynajmie, tak więc każdy kupiec czy najemca ma prawo się go domagać.

Zależnie czy chodzi o cały budynek czy pojedynczy lokal, świadectwo energetyczne objąć powinno odpowiedni zakres danych o zużywanej. Informacja o tym dokumencie jest umieszczana wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego niedostarczenie mogą grozić wysokie kary. Tylko właściciele nieruchomości które nie są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem nie muszą robić takiego audytu. Lecz nie oznacza to, że nie powinni tego zrobić. Wraz z określeniem energetycznej klasy dostaje się bowiem wytyczne pomagające dostosować obiekt do tego, by zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się. Ewentualne oszczędności z pewnością są większe, niż cena za wystawienie świadectwa energetycznego. Cena za ten dokument jest zależna od paru czynników, między innymi od rodzaju i lokalizacji nieruchomości.

Więcej będzie kosztować Świadectwo energetyczne Szczecin niż taki sam dokument wystawiony dla domu w małym miasteczku. Inne elementy ceny to na przykład ilość wewnętrznych instalacji oraz rozmiar obiektu. Wpływ na ostateczny koszt ma także dokumentacja budynku, w oparciu o którą wyznacza się liczne parametry potrzebne do obliczeń. Jednak ostatecznie koszt wystawienia energetycznego świadectwa powinien się z reguły zamknąć w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz